תמונה
ברוכים הבאים לעולמי

ברוכים הבאים לעולמי

עולמי1

יותם אלפר, רזיה בן-גוריון, נחמה האק, שאדי טואפרה, דגן שקלובסקי

 

לפעמים, אתה מוצא את עצמך נכנס למרחב בלתי צפוי ומגלה אוצר.

עולם חדש, שנברא אי שם. עולם שמרגש אותך, שמצליח כבר ממבט ראשון לשבות, לכבוש את לבך ולהלך עליך קסם.

זה יכול להיות מרחב פיזי, כמו חדר, או מרחב חיצוני, וזה יכול גם להיות מרחב וירטואלי במרשתת.

ואתה מתאהב. מתאהב ומסתקרן ורוצה לגלות עוד ועוד, ולצלול לעומק היצירה, הסיפור,  המקום הקסום הזה אליו הגעת. זה אחר, זה לא נראה כמו משהו שכבר הכרת בעבר.

זו אמנות שנוצרת מחוץ לכתלי האקדמיה, על ידי אנשים שלא קיבלו הכשרה אמנותית פורמלית. בעבודותיהם ניכרת יצירתיות מתפרצת, בלתי רגילה, המתאפשרת דווקא בשל החופש מנורמות אמנותיות חוקים ומוסכמות. זהו הביטוי הגולמי של חזיונות או רגשות שאינם כבולים בקונבנציות.

עולמי2

אמנות אאוטסיידר הוא מושג המכנס תחתיו מנעד רחב של אנשים וסגנונות. החל מגרפיטי ואומנות רחוב, עבור עבודות של אוטודידקטים, מתמודדי נפש, אקסצנטריים, אסירים, ילדים, מדיומים ומתבודדים, ופעמים רבות מדובר גם באמנים המגיעים מתחומים הזרים ורחוקים מאוד מתחום האמנות. אין להם מחויבות לעולם האמנות או ליצירה שלה, אבל הצורך ביצירה נשפך מהם כמעיין נובע.

אמנות אאוטסיידר מחובקת כבר לא מעט שנים על ידי הממסד האמנותי.

אין הגדרה אחת ברורה לאמנות זו והיא מלאה סתירות ופרדוקסים. היא נוצרת באופן פרטי, מתוך צורך אישי, על ידי אנשים המונעים על ידי דחף כביר ליצירה, שאינה נעשית עבור רווח ובוודאי שלא עבור תהילה.

ליבת האמנות כולה היא ביטוי אישי - הצורך ליצור משהו. אמנים אלו יוצרים מתוך עולמם הפרטי בלבד. הם נוגעים באמנות באופן כמעט גולמי, פראי. לעיתים יש לזה איכות מאוד נאיבית, לעיתים סיזיפית ולעיתים אפילו מדיטטיבית.

כל העקרונות המתוחכמים של פרספקטיבה ועומק ננטשים.
לפעמים נראה שילובים לא שגרתיים של חומרים - פסולת מהרצפה, מהפח ממה שנמצא וזמין- עטיפות של ממתקים, חתיכת ניילון, קרעי מגבת ישנה, קפה שחור השפוך על המצע, הכתמות של שמן זית, לשוניות של פחיות שתיה ועוד.

 

תערוכה זו מציגה חמישה אמנים מקומיים, אשר נחשפו ליצירה והחלו לעבוד וליצור כל אחד בשלב אחר של חייו ובנסיבות שונות, בעבודותיהם הם מחוללים עולם חדש של טכניקה, סגנון, איקונוגרפיה, ושימוש חדש במרחב ובחלל.

עולמי3

רזיה בן גוריון- יוצרת רב תחומית, מציירת ובוראת בעבודותיה, עולם פנטסטי מופלא, המהלך על התפר שבין פיגורטיבי ומופשט.

 סדרת עבודותיה "אבות קדמונים", צוירה בצבעוניות הרמונית ובטביעת יד עדינה ומובחנת. בסדרה נראות דמויות מוארכות - חלקן מפליגות בסירות. אין אנו יודעים עליהן דבר, אך מתקבלת התחושה של עולם קמאי, בראשיתי. בעבודותיה הנוספות עוסקת רזיה ברישום בעלי חיים, כגון ציפורים נמלים, ודמויות דמיוניות נוספות הנוצרות גם הן בטכניקה דומה.

דגן שקולבסקי- מפסל בשתי ידיו, באמצעות איזמל ופטיש, פסלי בזלת גדולי-ממדים, פסליו של דגן, מתארים דמויות היברידיות ואלמנטים מיניים הקשורים לאברי רביה. השהיה והשיטוט ביניהם, מעבירים תחושה של פיסול שבטי קדמוני מתרבויות עתיקות. בתערוכה מוצבים מתווים מוקטנים של פסלי הענק ופסלי פנים חצובים באבן בזלת. לצידם צילומים של פסליו מגן הפסלים שלו 'בזלתון', שבקיבוץ עין כרמל.

שאדי טואפרה- יוצר בכפר מג'אר שבגליל, בסטודיו קטן, עבודות בסגנונו הייחודי. לרוב משתמש בצבעוניות מונוכרומטית ומציר על מצע גדול. בעבודותיו נראות דמויות ומקומות דמיוניים,  דרכם הוא בוחן נושאים והיבטים חברתיים שונים המעסיקים אותו. (חסר)

יותם אלפר- מצייר ציורים אקספרסיביים על בד ועל נייר, דמויות שונות בעלות מבע עז ועוצמתי. ציוריו מאופיינים במשיכות מכחול אנרגטיות בצבעוניות עזה ומאופיינים באווירה כאוטית קצבית ואנרגטית.

נחמה האק- עבודות הטקסטיל של נחמה מזכירות מלאכת יד נשית מסורתית של רקמה ותפירה. נחמה יצרה שפה ויזואלית ייחודית ויוצאת מגדר הרגיל, המאופיינת בצבעוניות ובריבוי פרטים. הסיפורים מסתתרים בין פרטים אלו, ומחכים לגילוי במבט שני ואף שלישי. בובות בד, עשויות שאריות בדים, חלקי גרבים, חוטים וכפתורים, מביטות בנו הצופים בעיניים גדולות ופעורות.

מושג האאוטסיידריות איבד מעט מהרלוונטיות שלו בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות בו איננו אנונימיים ומנותקים כבעבר. אורח החיים הנוכחי, דורש בחינה מחודשת של המונח ומיהו אאוטסיידר בימינו.

על שאלה זו, מנסה התערוכה לענות.

הדבר אשר לא השתנה ואינו עומד בספק הוא שאמנים אלו מחדשים ומביאים דרך שונה להסתכל על העולם. אמנותם מאפשרת התבוננות בדרכים חדשות, דרכים המאפשרות לנו לראותו דרך עיני היוצר, ודרך כך מרעננות את נקודת המבט שלנו.

לכל אחד מאמנים אלו יש את עולמו הפנימי העשיר והמושלם והחלק הטוב ביותר הוא, שאנו  הצופים מוזמנים עכשיו לצעוד ולהציץ פנימה.

הכירו את המנחים
Profile picture for user emi
מנחה ומנהלת בסטודיו
אמי ספרד
מנחה ומנהלת בסטודיו
אמי ספרד
ציירת ואמנית ניו מדיה פעילה. חיה ויוצרת בתל אביב. בוגרת תואר שני באמנות מטעם אוניברסיטת חיפה ותואר ראשון בעיצוב תעשייתי, בצלאל.
מנהלת את הסטודיו לאמנות פלסטית בכנפיים ומלמדת רישום, ציור בשמן ותהליכי עבודה.
Profile picture for user Gil
אוצר הגלריה ומנחה בסטודיו
גיל גורן
אוצר הגלריה ומנחה בסטודיו
גיל גורן
בוגר ביה"ס הגבוה לאמנות קלישר. עוסק בציור, מייצבים ועבודות וידיאו. הציג ומציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות. ניהל את הסדנא לאמנות ברמת אליהו במשך 20 שנה, במסגרתה הוביל ואצר פרויקטים ותערוכות רבות.
בכנפיים גיל אוצר הגלריה 'סלון לאמנות' ביפו ומנחה בסטודיו לאמנות פלסטית, ובנוסף מלמד אמנות באגף החינוך של מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית.

יצירות ברוכים הבאים לעולמי